VII. Boxer sraz 2016

11.09.2016 16:56

VII. BOXER SRAZ V HORNÍM JELENÍ

(9. – 11. září 2016)

Čas je pojem relativní, a tak den může mít hodnotu pěti minut anebo šedesáti dvou hodin, což záleží na tom, co v něm prožijeme. Dva tři dny strávené v rekreačním areálu Radost v Horním Jelení vždy proletí rychlostí světla, než se stihneme se všemi přivítat, už se zase loučíme. Podáme si ruce, políbíme se na tvář, necháme se olíznout - psem. Tato drobná a intimní gesta v sobě skrývají hluboký význam a mohou mít neočekávaný přesah. :-D

Za úmorně parného, pro brachycefalická plemena zcela nevhodného počasí, se sešlo více než šedesát psů a téměř dvakrát tolik dvounožců. Přihodíme-li jednu dlouhozobou bulí(mi)čku Dakotku, máme tu rekordní počet.

Tři soutěže (letos pod názvy PSÍ KUSY, PIRÁTI Z KARIBIKU a NA STOPĚ), které jsou již tradičně hlavní sobotní náplní, kladou důraz na schopnost majitele se psem vhodně manipulovat a komunikovat. Využíváme prvky agility a tance se psem, inspiraci nacházíme i ve speciálních cvicích zkoušek ZZO a ZOP a hlavně v každičkém všedním dni. Dá se to nacvičit? Zajisté. Ale ne jako sestavička v cirkuse. Ani já do poslední minuty netuším, jak přesně bude výsledná dráha vypadat. Svou roli vždy sehraje počasí, počet psů, pomůcky, které se nám nakonec podaří sehnat, i prachsprosté štěstí a náhoda. A tak nezoufejte, hrajte si, zkoušejte možné i nemožné, budujte vzájemnou důvěru – váš pes to zvládne, když mu dodáte sebejistotu, šanci vyhrát má každý.  Poslední soutěž NA STOPĚ respektovala k naší smůle do puntíku vyplněné předpovědi počasí. A tak se páníčci se svými miláčky vydali do milosrdného stínu lesa, kde měli při krátké a klidné vycházce v okolí tábora posbírat předepsaný počet indicií a na jejich základě pak určit dvě celebrity, které vlastnili, popřípadě vlastní, boxera.

Vítězkami v jednotlivých soutěžích se staly SAŠA JANY FLOROVÉ, JENNIFER ŠÁRKY MIKULOVÉ A KYRA JANY NEŠICKÉ. Opakovaně se ukazuje, že je fajn, když se alespoň jedna soutěž vymyká a není založena na přeskocích, slalomech, odložení, aportech a klasických povelech jako „sedni“. Nicméně i na zdánlivě bláznivých úkolech je evidentní, kdo se psem pracuje.

Lucie Kout si letos připravila přednášku o základech canisterapie, které se se svou fenkou věnuje, a také se dotkla problematiky prevence úrazů způsobených psem. Výcvikářka Eva Nováková poradila zájemcům s výchovou štěňat a mladých psů a jejich výcvikem pozitivní metodou. Figurant Radek Hofman velmi erudovaně a přitom přístupně vysvětlil základy obran a také samozřejmě poskytl všem možnost obrany si vyzkoušet.

Nechyběl karneval v maskách, tentokrát na téma „PIRÁTI Z KARIBIKU“. Důkladná a dlouhodobá příprava se vyplatila, vytuněný outfit přinesl v tajném hlasování vítězství ANDULCE a LUCCE BULÍNOVÉ.

Vyhlásili jsme nejmladšího čtyřnohého účastníka LUCKY ZDEŇKY FLAJŠINGEROVÉ, nejstarší účastnicí se stala aktivní veteránka ARWEN JITKY POHLOVÉ, která se navíc zamilovala do figuranta, a boxerem srazu byl zvolen PIRÁT manželů ULRICHOVÝCH, jak příhodné pro letošní ročník nesoucí se v duchu černé vlajky s lebkou.

Díky bohaté sponzorské záštitě odjížděl každý s množstvím vzorků krmiv a pamlsků, hraček, propagačních předmětů, slevových kuponů nebo časopisů s kynologickou tematikou.

Nedílnou součástí boxer srazů je sbírka pro útulek pro psy. Letos se příjemcem stal útulek v Lukavici u Rychnova nad Kněžnou, kam byly odvezeny deky, misky, pytle krmiva, pamlsky, konzervy i hračky.

Dovolte, abych na závěr poděkovala – svému psu Genně, protože ač téměř sedmiletá předvádí precizně všechny cviky bez nároku na vítězství, a trpělivě čeká, až budu mít čas se jí věnovat, svým spoluorganizátorkám Míši a Peti a všem ostatním, kdo přiložili ruku k dílu, samozřejmě sponzorům, bez jejichž štědrosti by byl boxer sraz mnohem chudší, a v neposlední řadě provozovatelům areálu, v němž nacházíme již tolik let otevřenou náruč. 

Mgr. Jana Matušková