Spondylóza

18.12.2010 18:28

Někteří vědí, jiní se ptají, co spondylóza je a proč stojí za to jí věnovat celý článek. Inu, jedná se u německých boxerů o tak časté onemocnění, že statistiky uvádějí četnost výskytu u více jak 80% jedinců. Faktor dědičnosti zde hraje poměrně velkou roli, nicméně je dobré vědět, co nás u boxera se spondylózou čeká, připadně jak ji zjistit a jak se o takového psa starat.

Velmi zjednodušeně se jedná o degenerativní onemocnění páteře, které vede ke vzniku výrůstků/ostruh na obratlech. Tyto výrůstky časem začnou vytvářet můstky, načež může dojít až ke srůstu páteřních obratlů. Pro názornost přikládám fotografii rentgenu vysokého stupně spondylózy. Tak si nejlépe uděláte obraz o tom, jak v reálu spondolóza (SA) vypadá.

Jedná se o artrotické onemocnění a proto je nutné očekávat, že se časem projeví i typické příznaky pro toto onemocnění. Je jím např. snížená hybnost páteře a bolestivost (pes může kulhat), která se často zhoršuje při změnách počasí nebo prochladnutí. Obecně je tedy dobré psa s SA v zimě zakrývat zateplenou vestou, čímž můžete částečně předejít bolestem. SA je také vada, která se sleduje při chovu boxerů. Je částečně geneticky predisponovaná, ale není zárukou, že se u štěněte, po rodičích s negativním nálezem, toto onemocnění nemůže objevit ve zvláště závažné formě. Popsáno bylo u všech věkových skupin zvířat, ale nejvíce postihuje starší psy. Dobrou zprávou však je genetické propojení DKK a SA, takže při vhodné selekci v chovu, může současně docházet ke snížení výskytu obou onemocnění. Vzhledem k tomu, že ke zhoršení SA přispívá více faktorů, je vhodné udržovat optimální hmotnost psa. U obézních psů vzniká vyšší zátěž na kloubní systém a to může zapříčinit vyšší bolestivost.

K uchovnění boxera je nutno mít vyhotoveno rentgenové vyšetření, které zhodnotí nezávislý posuzovatel. Do výběrového chovu jsou zařazeni psi se součtem SA obou jedinců do 3. Je na vás, jak naložíte se špatným nálezem. Někteří lidé již odmítají chovat na psech s SA stupně 2.

Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá ve dvou hlavních věcech. Tou první je, že se nedá efektivně léčit a tou druhou, že je v podstatě bezpříznaková. Obvykle si majitel něčeho všimne, až když pes kulhá a pak několik měsíců řeší, kde si pes zranil packu. Toto onemocnění však nepostihuje jen boxery, ale v podstatě všechna větší a velká plemena, ale také lidi, kočky a další zvířata.

Spondylóze se nedá zabránit, její nástup lze však částečně oddálit nebo průběh zmírnit užíváním vhodných kloubních preparátů. Vhodnost užívání kloubních preparátů, typ a způsob dávkování vám poradí veterinární lékař. Tyto preparáty se standartně neužívají pořád, ale dělají se obvykle 3měsíční kůry 2x do roka. Některé z těchto preparátů však lze užívat nepřetržitě. Pro psy s vyšším stupněm SA je vhodný např. Alavis MSM, který obsahuje nejen kloubní výživu, ale i protizánětlivé látky, které zmírňují bolestivost v místech ostruh, kde o sebe výrustky dřou.

U většiny psů s SA není problémem prožít poměrně spokojený život bez potíží a jediným příznakem je snížená hybnost, u některých jedinců však dochází k velmi špatnému průběhu a vzhledem k tomu, že neexistuje léčba, je nutno je ke sklonku života utratit. Tuto fázi již provázejí velké bolesti, horečky a analgetika nezabírají. Výrustky jsou někdy operovatelné, ale jejich znovuvytváření zabránit nelze. U koní a lidí se začala používat relativně úspěšná léčba za pomocí rázové vlny, která útvary zničí. Není však není vhodná pro jedince s určitými onemocněními. Je možné se zkusit vyptat veterinářů, ale zatím jsem se nesetkala s lidmi, kteří by tuto metodu aplikovali i na psy a ani nejsem přesvědčena, že o tomto způsobu léčby budou všichni informovaní. Co se týká léčby psů za pomoci analgetik, ani tato léčba není vhodná pro všechny. Bohužel při dlouhodobém podávání mají špatný vliv na srdce, játra, ledviny, atd.

Poslední věc, kterou bych chtěla zmínit, je samotné RTG vyšetření. Zcela běžně se provádí v celkové anestezii, ale jsou centra, kde provádí RTG jen v sedaci. Částečná sedace je zcela jistě menší zlo, než celková anestezie. Je však běžnou praxí, že vám bude sdělěno, "že se to tak prostě dělá" a tečka. Není to tak docela pravda a já jako majitel psa, kterému bylo RTG provedeno zcela bez anestezie i sedace, mohu dosvědčit, že je to možné. Nechcete-li vystavit psa takové zátěži, očekávejte, že to bude stát trochu úsilí, najít kliniku, na které vám výjdou vstříc, nehledě na to, že můžete mít těžkého kardiaka, který by narkózu nemusel přežít.

SA je určitě onemocnění, kterému byste měli, jako majitelé boxerů, věnovat jistou pozornost. Nezbyvá, než všem popřát, aby váš nález v RTG byl co nejmenší či negativní a životy vašich mazlíků co nejdelší.

LK