IX. Boxer sraz

17.09.2018 19:05

IX. boxer sraz v Horním Jelení

(7. – 9. září 2018)

Poslední a nostalgický a také plný slibů, nadějných vyhlídek a neutuchajícího optimismu. A taky zase něčím jiný, přestože máme každoročně pocit, že nic originálního už nevymyslíme. Naštěstí se vždycky najde někdo, kdo překvapí a sraz ozvláštní. Ale nebudu předbíhat.

Padesátka přihlášených boxerů a dvojnásobek dvounožců, takový standardní počet, ale s tou výjimkou, že nováčků bylo minimum. Děkujeme, že se vracíte, ať už je vaše motivace, jaká chce.

Páteční večery jsou věnovány socializaci psů i páníků. Já osobně děkuji Oskarovi za „zpěvy páteční“, jak jsem říkala, drnknutí do strun na mě působí jako volání divočiny, opouštím manžela a nechávám se unášet melodií, ponořuji se do textu, přestávám vnímat realitu. Ehm!  

V sobotu ráno, hned po zahájení, představení všech účastníků a společném focení se dav účastníků rozprchnul. Část následovala ANDREU ADLAFOVOU (něžnější polovičku MAZLÍČKOVA RÁJE, profesionální trenérku a certifikovanou rozhodčí), aby se utkala v soutěži s pullerem. Vítězi PULLERMANIE se stali NERO Báňových, ANGEE Pavla Pecha a DAISY Lenky Schubertové. Jako naprosto nejlepší a nejšikovnější byl ale vyhodnocen bostonek DIJON Davídkových. Hm, boxeři, máte co dohánět. Další část smečky se od rána snažila zakousnout RADKA HOFMANA, našeho oblíbeného figuranta. Jak potvrdilo několik psovodů, jejich psi na Radka koušou, přestože je jinak jejich vztah k obranám velmi vlažný. Jestli Radek nebude šupák šupáků! Těsně před obědem nás LUCIE KOUT seznámila se základy, výhodami a nevýhodami barfování čili krmení syrovým masem. Přednáška byla bohužel bez ochutnávky – o to víc jsme se těšili na oběd.

Polední pauza dává prostor nejen trochu vytrávit a odpočinout si, ale také převléct se do maškarních kostýmů, letos na téma CESTA KOLEM SVĚTA. Havajci, Indové, Japonci, Arabové, Egypťané, příslušníci kanibalského kmene, zkrátka celý svět se na pár hodin shromáždil v Horním Jelení, aby se společně pobavil. Třešničkou na dortu pak byla zeměkoule a pilot i s letadlem. Ne, nemluvím z hladu ani nemám úžeh – to jen BARON s paničkou Renatou Viglaskou nezklamali a dokázali už poněkolikáté obhájit titul NEJLEPŠÍ MASKA. A kdo si nejlépe poradil s překážkovou dráhou, letos opravdu velmi milosrdnou? BERNÝSEK Sýkorových, BIGY Mrštíkových a TEQUILA Foltových.

Třetí soutěží bývá orientační běh s kvízovými otázkami – letos s názvem NA PSÍ KNÍŽKU. Závodníci měli na základě indicií poznat knihu, autora a psího hrdinu. Hodnocen byl nejen čas, ale zejména správnost odpovědí. Velká překvapení se nekonala. Zvítězila opět KYRA Nešických, že se vyplácí dělba práce (v tomto případě prý svaly a čáry), dokázal BIGY Mrštíkových a bronzovou příčku obsadila NANCY Novákových.

Přibývá nám juniorských závodníků, ať už je to Adrianka s Rockýskem, Aurelka s Šiškou Volantem Zmrzlinou, Sára s Calou, Daneček s Kubíčkem nebo Adélka s Andělkou. Možná je čas vymyslet i nějaké dětské kategorie.

A co jsem to na začátku psala o překvapení a slibech? Jeden zásadní na letošním srazu padl – slib manželský. Róza s Michalem se rozhodli zpečetit svůj dlouholetý vztah úředně. Jejich „ANO“ jsme s radostí odsvědčili, bylo nám ctí a děkujeme za možnost být součástí tak významné a sváteční osobní události.

Večer jsme vyhlásili nejmladšího (ENDY Vejnarových) a nejstaršího (VIKI Zuzky Nechanické) čtyřnohého účastníka, boxera srazu (NERO Báňových), který se stane tváří příštího ročníku a který vzešel z hlasování všech účastníků srazu, a také „hvězdu poroty“, psa, který se aktivně zúčastňuje celého programu a který je vidět v tom pozitivním slova smyslu (DAISY Lenky Schubertové, letos nikoho nezabila, tak jsme si to mohli dovolit :-D).

Z nedělního dopoledne bych vyzdvihla velký zájem o obrany, a hlavně plné zákusy a dokonalé revíry Aurelky.

Díky bohaté sponzorské záštitě odjížděl každý s množstvím vzorků krmiv a pamlsků, hraček, propagačních předmětů, slevových kuponů nebo časopisů s kynologickou tematikou, vítězové jednotlivých soutěží obdrželi i něco navíc – diplomy, poháry, ovace.

Nedílnou součástí boxer srazů je dobročinnost. Příjemcem sbírky se opět stal útulek v Lukavici u Rychnova nad Kněžnou. Letos jsme byli seznámeni i s činností spolku Francouzské potěšení, který pomáhá zejména francouzským buldočkům v nouzi. Tuto bohulibou činnost nám představila MICHAELA SADÍLKOVÁ A TATIANA DANIHELOVÁ. Děkujeme všem, kdo přispěli, ať už finančně nebo materiálně.

A ty nadějné vyhlídky a optimismus? Desátý sraz se již bude konat na novém místě, neboť se, jak víme, areál v Horním Jelení prodává. Naším útočištěm se stane Autokemp U letadla v Seči. Děkujeme MARTINU SEIDLOVI za tip. Že by Baron svou maskou něco předpověděl???  A kdo ví, země je přece kulatá, poletíme-li dostatečně dlouho a daleko, možná přistaneme zase v Horním Jelení. Věříme, že si prozatím kus RADOSTI uchováme hluboko v sobě a vyrazíme na nové místo vstříc novým setkáním, zážitkům a vzpomínkám. A že budou – to vám slibujeme, na boxeří uši.

Za boxici.cz Mgr. Jana Matušková