Alergie u psů

28.12.2010 18:25

Alergií je mnoho druhů a nepostihuje pouze lidi, ale i zvířata. Jsou stále častější a to především u zvířat, která jsou v úzkém kontaktu s lidmi a to samo o sobě může naznačovat, že něco není úplně v pořádku. Může se jednat o nejrůznější alergie - potravinové, lékové, na trávy a pyly, atd. Máte doma alergika? Tak právě pro vás je určen tento článek.

Důvodů pro vznik alergií je mnoho. Může jím být genetická predispozice, průmyslově vyráběná krmiva, léky, výskyt pylů, bakterií, kvasinek, bodnutí včely, autoimunitní onemocnění a mnoho dalších. Projevy alergií mnoho majitelů také napoprvé velmi vyděsí. Často se jedná o kožní reakce, počínaje svěděním, zarudnutím (např. v meziprstí), zarudnutí kůže, ekzémy, nebo třeba i prudká reakce jako je naskákání boulí po celém těle, jako se to stalo boxerce Matyldě po aplikaci očkovací látky.

Potravinové alergie

Potravinové alergie jsou zrádné. Jejich projevy nemusí být tak silné, abychom alergii rozpoznali na první pohled, ale mnoho psů je alergických na obiloviny, mléčné výrobky, soju, hovězí či drůbeží maso, vejce, kukuřici nebo průmyslově vyráběná krmiva. Není potřeba jen hledět na cenu, to nejdražší krmivo nemusí být pro vašeho psa to nejlepší. Stejně tak musíte počítat s tím, že velmi levná krmiva bývají často přesolená, doplněná ochucovadly, konzervanty a plná hormonů. V základě je problém v tom, že pro výrobu komerčních krmiv se používají zbytky, mohou se v nich objevit také různé léky a především antibiotika, kterými je léčen skot, toxické látky a plísně z napadených obilovin. Díky tomu výskyt potravinových alergií dramaticky vzrůstá. Pro psy, kteří jsou alergičtí na granule, je vhodné buď přejít na speciální granule pro alergiky, kde není tolik chemických látek a problémové alergeny nebo můžete začít krmit BARFem a stravu tak psovi připravovat doma. Mnoha psům vařená strava může odpomoci od zažívacích i dalších potíží.

Boxer spadá do skupiny plemen, u kterých byla zjištěna vyšší citlivost a sklon k potravinovým alergiím. Tato alergie může vzniknout v jakémkoliv věku. Problémy, které způsobuje nemusí být pouze kožního rázu. Zpozorněte při zažívacích obtížích, průjmech, zvracení, otocích, krvi ve stolici, atd. U všech alergií je základem léčby vyhnutí se alergenům, v tomto případě se jedná o dietu a bývá často obtížné najít skutečného původce. Alergie může vzniknout také z více důvodů a celé tělo psa pak ovládne hypersenzitivita. Problémy mohou způsobovat také doplňky stravy nebo pamlsky. V úvahu by bylo dobré vzít také fakt, že pokud psi žijí v domácnosti s kočkami, může docházet ke konzumaci kočičího krmiva nebo výkalů, které mohou být také původci problémů.

Kožní alergie

Za příčinu kožních alergií, odborně nazývané atopické dermatitidy, se považuje alergická reakce na alergeny, které se vyskytují ve vzduchu. Může jím být prach, roztoči, ale i bleší kousance. Obvykle se objeví již v raném věku a dochází k svědivosti a postihnutí míst jako ohyby končetin apod. Toto atopické onemocnění má také genetický základ a boxery postihuje ve větší míře. Všeobecně se tvrdí, že těmito druhy alergií trpí více krátkosrstá plemena. Základem léčby je určení důkladné anamnézy, např. alergie u ostatních štěňat ve vrhu, kde pes žije (vevnitř, venku), přítomnost parazitů, dalších zvířat. Tyto body mohou významně pomoci při určování alergenu. Kožní alergie se obvykle vyskytují do 3 let věku a bleší pokousání bývá nejčastějším alergickým onemocněním u psů.

Je důležite sledovat, jestli si váš pes líže končetiny, drbe se a má oděrky a rozškrábává si kůži. V případě alergie na bleší pokousání se často objevují šupiny a strupy. Testy se provádějí na základě vyšetření krve nebo kožní testy. Léčba opět vychází z toho, že psa nadále uchráníte alergenům. V případě alergie na bleší kousnutí nestačí pouze psa odblešit, ale je nutné provést likvidaci bleších vajíček v celém prostředí, kde se psi vyskytují. Bleší vajíčka mohou přetrvávat v kobercích, sedačkách, pelíšku, mezi parketami, i po dlouhé měsíce. Staré hadry a koberce spalte a můžete prostředí vytřít nějakým vhodným přípravkem, který zabije hmyz, ale psům škodit nebude. Může se jednat např. o přípravek Bio Kill, který lze zakoupit v lékárnách. Tento přípravek perfektně funguje proti mravencům (u faraónů však nevím). K léčbě se používají přípravky, které snižují svědivost kůže, může se jednat např. o antihistaminy. Kožní alergie se mohou zhoršovat při hormonálních výkyvech, např. při hárání nebo v odobí dospívání.

Lékové alergie

Z lékových alergií bývá poměrně častá např. alergie na očkování (viz. fotky). Může se objevit dušnost, naskákají boule, psa kůže svědí, vyskytují se problémy s pohybem, psi kňučí, jsou nervózní, mohou zvracet. Je potřeba se o řešení poradit s veterinářem. Existují různé varianty očkovacích látek, může se změnit interval, ve kterém dochází k očkování a je dobré psa proočkovat ráno, abyste mohli případně vyhledat pomoc lékaře, v případě problémů. Tyto reakce však nevznikají pouze při podání očkovacích látek, ale také antibiotik a i dalších léků. Pokud zjistíte změny v chování a jiné nepřiměřené reakce na léčbu, je nutné okamžitě léky vysadit a léčbu změnit. Je více než žádoucí vyhledat veterináře a poradit se s ním. Ten může v případě nutnosti nasadit léky, které alergickou reakci zmírní.

Alergie na bodnutí

Alergie na včelí, vosí, sršní bodnutí bývá prudká, jakmile pes začne hodně otékat, je dobré vyhledat zvěrolékaře, protože může dojít k otoku sliznic a pes by se v případě vážné alergie mohl udusit. U některých psů se jen v místě bodnutí objeví boule.

Homeopatická a jiná alternativní léčba může vašemu psovi pomoci, ale vždy je třeba brát tuto léčbu jako doplňkovou. Alergie jsou reakcí organismu na toxické látky, proto detoxikace je nejvhodnějším způsobem vyhnutí se dalším alergiím. Chemie, kterou do sebe dostáváme pomocí stravy, nepomáhá ani nám, ani zvířatům. Zvažte způsob krmení i to, jak váš pes žije, v jakém prostředí, styk s dalšími zvířaty a alergie nepodceňujte.

Fotografie Matyldy zveřejněny s laskavým svolením majitelky Zuzany Mayerové - více o Matyldě

LK